SŁOWO WSTĘPNE

Słowo wstępne

Szanowni, Drodzy Czytelnicy!

Zapraszam do lektury numeru 2/2018 dwumiesięcznika „Śląskie Wiadomości Elektryczne”. Na okładce czasopisma informacja przypominająca o cyklicznej konferencji organizowanej przez Instytut Maszyn i Napędów Elektrycznych KOMEL. To już XXVII konferencja naukowo-techniczna „Problemy eksploatacji maszyn i napędów elektrycznych”, która odbędzie się w dniach 23-25 maja w Rytrze. „Śląskie Wiadomości Elektryczne” objęły patronat medialny nad tą konferencją. W środku numeru prof. Tadeusz Glinka w obszernym artykule omawia referaty wygłoszone na ubiegłorocznej konferencji, a opublikowane w wydawanym przez KOMEL kwartalniku „Maszyny elektryczne – zeszyty problemy”. Tematyka artykułów naukowo-technicznych, które otwierają bieżący numer Śląskich, dotyczy także zagadnień maszyn i napędów elektrycznych. Czteroosobowy zespół autorów reprezentujących częstochowskie środowisko elektryków prezentuje artykuł pt. „Parametry jakości energii elektrycznej pobieranej przez napędy wybranych walcarek hutniczych”. Kolejny artykuł o tematyce maszynowej został przygotowany przez wieloosobowy zespół autorów z Instytutu Maszyn i Napędów Elektrycznych KOMEL. Piszą oni o silniku asynchronicznym pierścieniowym synchronizowanym magnesami trwałymi. Zachęcam do lektury obu tych artykułów naukowo-technicznych, zapoznania się z obszernym tekstem autorstwa prof. Tadeusza Glinki. Myślę, że lektura tych trzech artykułów zachęci do udziału w konferencji w Rytrze, na którą w imieniu organizatorów zapraszam.
Stowarzyszenie Elektryków Polskich od samego początku, bo już w 2007 roku przyłączyło się do inicjatywy Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej przypominania sylwetek wybitnych polskich elektryków. Pierwszym Patronem Roku był wybitny elektrotechnik prof. Tadeusz ­Cholewicki z Politechniki Warszawskiej ustanowiony wspólną decyzją ZG PTETiS i następnie ZG SEP. W dziale „Sylwetki zasłużonych elektryków” trójka autorów z Oddziału Rzeszowskiego SEP przybliża sylwetkę księdza Józefa Hermana Osińskiego, pierwszego polskiego elektryka i autora pierwszego podręcznika z elektrotechniki, Patrona Roku 2018 w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich. Tematyka historyczna dominuje także w dwóch kolejnych artykułach przygotowanych przez Członków Honorowych SEP. Dr inż. Jan Strzałka prezes Oddziału Krakowskiego SEP pisze o historii Oddziału Lwowskiego SEP, jednego z sześciu oddziałów założycielskich Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Mgr inż. Tomasz­Kołakowski, wybitny elektroenergetyk, wieloletni redaktor naczelny „Energetyki” przypomina historię miesięcznika. W bieżącym numerze publikujemy pierwszą część tego artykułu. Zapraszam i zachęcam do lektury artykułów o tematyce historycznej.
Stowarzyszenie Elektryków Polskich od dwudziestu lat organizuje z myślą o uczniach średnich szkół technicznych o profilu elektrycznym Olimpiadę Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA. To bardzo cenna inicjatywa Oddziału Bydgoskiego SEP. Tradycyjnie już Oddział Zagłębia Węglowego SEP włącza się w tą inicjatywę współorganizując zawody II stopnia w Katowicach. Na łamach Śląskich publikujemy zadania, jakie musieli rozwiązać uczestnicy zawodów II stopnia. Rozwiązanie zadań pozostawiamy naszym Czytelnikom.
W końcowej części numeru, jak zwykle materiały stowarzyszeniowe przygotowane tym razem przez oddziały SEP z Opola i Katowic. Zachęcam do lektury tych materiałów, a także do zajrzenia na stronę internetową ŚWE. Przypominam adres: www.swe.sep.katowice.pl

prezes OZW SEP
prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik
 

 

Katowice, 12 marca 2018 roku

Tagi