SŁOWO WSTĘPNE

Słowo wstępne

Szanowni, Drodzy Czytelnicy!

Mamy rok 2023 z nowym wydaniem „Śląskich Wiadomości Elektrycznych” w kolejnym, o ile dobrze liczę, 25. roku nieprzerwanego wydawania naszego dwumiesięcznika. W tym okresie ukazały się 144 numery ŚWE. Zapraszam uprzejmie do lektury pierwszego w nowym roku numeru. W środku numeru nawiązujemy, zgodnie z zapowiedzią, do spraw Walnego Zjazdu Delegatów SEP w Bydgoszczy. Publikujemy rozmowę Andrzeja Czajkowskiego z Członkiem Honorowym SEP Teresą Skowrońską. Tematykę zjazdową będziemy oczywiście kontynuować w kolejnych tegorocznych numerach ŚWE.
Na okładce dwumiesięcznika zamieszczamy zdjęcia prawidłowo oświetlonego przejścia dla pieszych z ulicy Kossak-Szczuckiej w Katowicach. Nie jest to szczególnie ruchliwa ulica. Powstaje pytanie, czy wszystkie przejścia dla pieszych są tak dobrze oświetlone? Ja mam wątpliwości, ale odpowiedź na to pytanie pozostawiam Czytelnikom.
Numer bieżący ŚWE otwiera, podobnie jak w nr 6/2022, artykuł piątki studentów kierunku Informatyka Przemysłowa. Piszą oni o badaniach systemu do automatycznego wykrywania wad powierzchni wlewków. Artykuł został opracowany w ramach kolejnej edycji projektu „Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje” zrealizowanego na Wydziale Inżynierii Materiałowej uczelni.
Od 1 stycznia 2023 roku działa Górnośląski Instytut Technologiczny utworzony w wyniku fuzji trzech instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz: Spawalnictwa, Metalurgii Żelaza, Napędów i Maszyn Elektrycznych. W numerze zamieszczamy artykuł pt. „Narażenie maszyn elektrycznych w czasie postojów” będący pisemną wersją referatu wygłoszonego podczas 30. Konferencji „Problemy Eksploatacji Maszyn i Napędów Elektrycznych” odbytej we wrześniu 2022 roku w Rytrze. Wzmiankę o kolejnej 31. Konferencji zamieszczamy na wewnętrznej tylnej okładce.
Znaczna część bieżącego numeru ŚWE poświęcona jest tematyce historycznej. W artykule pt. „Rok Białkiewicza w OZW SEP” piszę o 100-leciu Jego urodzin. Mgr inż. Marian Kwiatkowski z Tauron Wytwarzanie S.A. publikuje obszerny artykuł poświęcony historii elektryfikacji Krynicy. Mgr inż. Tomasz ­Kołakowski przedstawia dzieje elektroenergetyki górnośląskiej w latach międzywojennych. O Elektrowni w Nikiszowcu piszę omawiając książkę pt. „105 lat Elektrowni Św. Jerzego” Zbigniewa Niemyjskiego. W Kąciku Śląskim Andrzej Czajkowski omawia 95 lat historii Radia Katowice.
Niestety także w tym numerze nie zabrakło treści smutnych. Publikujemy wspomnienia o prof. ­Marianie Pasko z Wydziału Elektrycznego oraz dr inż. Kazimierzu Kopciu z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej. Pozostaną w naszej wdzięcznej pamięci!
Zapraszam i zachęcam do lektury kalendariów opracowanych przez Oddziały SEP z Częstochowy i Katowic oraz felietonów zamieszczonych na końcowych stronach dwumiesięcznika. Aneta Szubert pisze o trudnej miłości do Śląska. Ryszard Tadeusiewicz o… cenzurze w nauce. Tomasz Kołakowski kreśli swe refleksje energetycznego malkontenta. Na stronie 56 pojawił się nowy felieton zatytułowany „Książki z dedykacją”, którego jestem autorem. 
Prof. Kazimierz Bisztyga był patronem roku 2022 w SEP. Na tylnej okładce ŚWE zamieszczamy informację o patronie bieżącego roku: prof. Tadeuszu Malarskim.
Zapraszam do lektury wszystkich artykułów zamieszczonych w bieżącym numerze „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”. Zachęcam do nadsyłania na adres Redakcji listów i uwag do zamieszczonych tekstów. W bieżącym numerze publikujemy list prof. Jerzego Mizgalskiego z Uniwersytetu Jana Długosza z Częstochowy zawierający uwagi do felietonu z nr 5/2022 ŚWE oraz odpowiedź prof. Ryszarda Tadeusiewicza na ten list.

 

Prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik

Katowice, 9 lutego 2023 roku

Tagi