Słowo wstępne
Szanowni, Drodzy Czytelnicy!
Dla członków Stowarzyszenia Elektryków Polskich rok 2024 to przede wszystkim 105. rocznica zjazdu założycielskiego SEP. W bieżącym numerze wracamy do odbytych w dniach 15-16 maja 2024 roku XI Katowickich Dni Elektryki. Numer 4/2024 ŚWE otwiera artykuł przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego XI Katowickich Dni Elektryki, a zarazem przewodniczącego jednej z sesji IV Kongresu Elektryki Polskiej Artura Kozłowskiego zatytułowany: „Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej – kompleksowe podejście do cyberbezpieczeństwa w przesłaniu Katowickich Dni Elektryki i Kongresu Elektryki Polskiej”. Artykuł stanowi podsumowanie ożywionej dyskusji przeprowadzonej w ramach tych dwóch imprez. Informację o Katowickich Dniach Elektryki uzupełnia prezentacja czterech firm – Srebrnych Partnerów imprezy.
Ale warto zauważyć, że Stowarzyszenie Elektryków Polskich włączyło się także w obchody zupełnie innego jubileuszu: 130-lecia Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie. W niniejszym numerze ŚWE prezentujemy, w tłumaczeniu na język polski, dwa artykuły, których autorem jest Andrij Kryżaniwskyj – inicjator organizacji konferencji poświęconej temu wydarzeniu. Oryginały obu artykułów w języku ukraińskim zamieszczono w starannie wydanych materiałach konferencyjnych, o których piszę krótko w moim felietonie „Książki z dedykacją”. Piękny jubileusz Wystawy, która w tamtych latach była znakomitą promocją trudnych początków elektryfikacji Lwowa i całego regionu.
W swym stałym felietonie noszącym nr 14 prof. Ryszard Tadeusiewicz snuje rozważania na temat ekologii opatrując swój tekst dość charakterystycznym tytułem: „Wieloznaczna ekologia – czyli jak nauka zmienia się w ideologię”. Ale tym razem nie jest to jedyny tekst tego Autora. 5 lipca 2024 roku w Auli Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej odbyło się uroczyste zebranie Senatu uczelni poświęcone nadaniu prof. Tadeusiewiczowi godności Profesora Honorowego AGH. Publikujemy artykuł pt. „Jak zaczynała się na AGH Inżynieria Biomedyczna”. Zasługi Profesora dla powstania na polskich uczelniach technicznych tego ważnego kierunku studiów są niepodważalne!
Ale dotychczas wspomniane artykuły nie wyczerpały limitu tekstów o charakterze jubileuszowym. 40 lat temu, a dokładnie 15 października 1984 roku, w siedzibie organizacyjnego poprzednika dzisiejszej firmy ZIAD Bielsko-Biała SA odbyła się pierwsza edycji targów ENERGETAB nazywanych wówczas stosunkowo skromnie Krajową Giełdą Elektrownianych Projektów Wynalazczych. O początkach tej najważniejszej imprezy wystawienniczej o profilu elektroenergetycznym pisze świadek i uczestnik tamtych wydarzeń sprzed lat Ryszard Migdalski. Zachęcam gorąco do przeczytania wszystkich wspomnianych powyżej artykułów jubileuszowych.
Nr 4/2024 „Śląskich Wiadomości Elektrycznych” uzupełniają kalendaria i teksty przygotowane przez cztery oddziały SEP z Częstochowy, Gliwic, Katowic i Opola. Andrzej Czajkowski w swym 136. Kąciku Śląskim pisze o jednym z najcenniejszych, choć mało znanych, zabytków województwa śląskiego, czyli o Pałacu w Baranowicach. W numerze jak zwykle zamieszczamy cztery felietony. O dwóch z nich pisałem już wcześniej. Aneta Szubert pisze tym razem o swej macierzystej firmie ENEGROPROJEKT-KATOWICE SA w roku 75-lecia istnienia. Tomasz E. Kołakowski rozważa jaki los czeka Zielony Ład.
Zachęcam gorąco do lektury wszystkich artykułów opublikowanych w bieżącym numerze ŚWE, z których tym razem, zupełnie wyjątkowo, większość ma charakter jubileuszowy.
Prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik
Katowice, 12 sierpnia 2024 r.