SŁOWO WSTĘPNE

Słowo wstępne

Szanowni, Drodzy Czytelnicy!


Zapraszam bardzo serdecznie do lektury pierwszego w roku 2024 wydania „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”. Akcenty jubileuszowe na okładkach wskazują na szczególny charakter numeru w większości poświęconego 75-leciu Oddziału Opolskiego SEP. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 18 października 2023 roku z udziałem prezesa SEP i przedstawicieli oddziałów z Bielska-Białej, Częstochowy, Gliwic, Katowic, Wrocławia i Krakowa. 
Numer otwiera artykuł pt. „Modelowanie przekształtnikowych napędów wielomaszynowych”. Autorem jest dr hab. inż. Ryszard Beniak prof. Politechniki Opolskiej z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki uczelni, członek Zarządu Głównego SEP. W swoim artykule omawia metodykę modelowania matematycznego złożonych układów przekształtnikowych stosowanych w systemach napędowych, szczególnie w robotyce i mechatronice. Zupełnie inny charakter ma artykuł dwójki autorów ze środowiska opolskiego, a konkretnie z Pracowni Historycznej SEP. Dr Piotr Rataj i dr hab. inż. Jerzy Hickiewicz emerytowany prof. Politechniki Opolskiej piszą o samochodach elektrycznych z początku XX wieku. We wstępie autorzy przypominają, że „pierwszy samochód elektryczny powstał jeszcze wcześniej niż piszą w tytule, bo już w roku 1882”. Działalności Pracowni Historycznej SEP, a konkretnie dziełu Piotra Rataja poświęcam swój felieton „Książki z dedykacją”. Tytuł felietonu jest charakterystyczny „Pracownia Historyczna ma swoją siedzibę w Opolu”. 
Blok artykułów przygotowany przez środowisko opolskie jest w tym numerze ŚWE znacznie obszerniejszy niż zwykle. Leszek Kosiorek i Benon Soppa podsumowują obchody jubileuszowe Oddziału Opolskiego SEP, Rafał Kurzywilk pisze o jubileuszu Koła SEP przy Elektrowni Opole, a Arkadiusz Gardacki o konkursie prac dyplomowych. Kalendarium Oddziału Opolskiego zawiera tym razem relacje z kilku wycieczek krajowych i zagranicznych zorganizowanych przez koła SEP z Opola, Nysy. W bloku artykułów jubileuszowych z podtytułem „75 lat Oddziału Opolskiego SEP” znalazły się jeszcze dwa teksty. 
„Kącik Śląski” Andrzeja Czajkowskiego przenosi nas tym razem do Żyrowej i jednego z piękniejszych pałaców Opolszczyzny. Drugi z tekstów to gratulacje i podziękowania dla Oddziału Opolskiego SEP przygotowane przez trójkę autorów z Pracowni Historycznej SEP.  
Śląskie Wiadomości Elektryczne wkroczyły w 26. rok istnienia. Do 25-lecia ŚWE powracamy w dwóch artykułach: III odcinku cyklu pt. „Srebrny jubileusz dwumiesięcznika” odnoszącym się do drugiej dekady XXI wieku oraz tekście z gratulacjami i podziękowaniami dla dwumiesięcznika od Pracowni Historycznej SEP. 
Nr 1/2024 „Śląskich Wiadomości Elektrycznych” uzupełniają materiały przygotowane przez Oddziały SEP z Gliwic i Katowic: kalendarium Oddziału Gliwickiego SEP, kalendarium OZW SEP wraz z tekstem o jubileuszu Członka Honorowego SEP Aleksego Kuźnika oraz relacją z zebrania świątecznego OZW SEP. Fotorelację z tego zebrania świątecznego zamieszczamy na tylnej okładce ŚWE. 
Końcowe strony ŚWE zajmują, jak zawsze, felietony. O swoim felietonie pisałem już wcześniej. Dwa pozostałe felietony mają dość intrygujące tytuły: „Refleksje Energetycznego Malkontenta – O klimacie i jego mitygacji można nieskończenie” Tomasza E. Kołakowskiego i „Opinie na temat sztucznej inteligencji ze strony pozornych autorytetów” prof. Ryszarda Tadeusiewicza. Inny, bardzo wyjątkowy, wzruszający charakter ma felieton Anety Szubert poświęcony pamięci Krzysztofa Respondka. Wiadomość o przedwczesnej, nagłej śmierci Krzysztofa wstrząsnęła tych wszystkich, którzy go znali, podziwiali, kochali. 
Kończąc tym smutnym akcentem zachęcam do lektury wszystkich artykułów opublikowanych w bieżącym numerze ŚWE.  

 

Prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik

Katowice, 31 stycznia 2024 roku 

Tagi