SŁOWO WSTĘPNE

Słowo wstępne

Szanowni, Drodzy Czytelnicy!
Stali czytelnicy dwumiesięcznika wiedzą, że zgodnie z kontynuowaną od kilkunastu już lat tradycją w każdym roku jeden numer „Śląskich Wiadomości Elektrycznych” opracowany jest przez koleżanki i kolegów z Oddziału Gliwickiego SEP. Jako prezesowi Oddziału przypadła mi zatem przyjemność zaproszenia Szanownych Czytelników do lektury numeru 5/2021 „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”. 
W części technicznej czasopisma zamieszczono trzy artykuły. Dwa z nich zostały przygotowane przez pracowników naukowych Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. Trójka autorów z Katedry Elektroenergetyki i Sterowania Układów omawia wielotorowe, wielonapięciowe linie napowietrzne coraz chętniej stosowane także w Polsce. W dalszej części artykułu Autorzy prezentują model matematyczny takich linii. Kolejny artykuł naukowo-techniczny został przygotowany przez trzyosobowy zespół autorów z Katedry Elektroenergetyki i Sterowania Układów, Katedry Elektrotechniki i Informatyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej oraz firmy Tauron Polska Energia S.A. Dotyczy wpływu generacji fotowoltaicznej na poziomy napięć, rozpływ prądów oraz straty energii w sieciach niskiego napięcia. Zupełnie inny charakter ma trzeci artykuł przygotowany przez dr. hab. Stefana Gierlotkę z Polskiego Komitetu Bezpieczeństwa w Elektryce. Na tle opisu najbardziej znanych dzwonów na świecie i w Polsce, Autor omawia nowoczesny napęd elektryczny z wykorzystaniem silnika liniowego. Zachęcam do lektury wszystkich trzech artykułów. 
Prezes Stowarzyszenia Wychowanków Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej mgr inż. Krzysztof Kolonko przybliża sylwetkę wieloletniego prezesa Oddziału Gliwickiego SEP Cypriana Brudkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich w kadencji 1994-1998. Skupia się na działalności stowarzyszeniowej, ale omawia także Jego działalność zawodową. W innym artykule członek Zarządu Głównego SEP prof. Dariusz Świsulski z Politechniki Gdańskiej pisze o medalach Politechniki Śląskiej. Wspomina między innymi także o medalach ustanowionych z inicjatywy Oddziału Gliwickiego SEP. 
Na okładce ŚWE zapowiedź planowanych w maju przyszłego roku przez Oddział Zagłębia Węglowego SEP X Jubileuszowych Katowickich Dni Elektryki oraz VI Sympozjum Historii Elektryki. Program ramowy przyszłorocznych imprez zamieszczono na wewnętrznej tylnej okładce dwumiesięcznika. W dwóch artykułach otwierających nr 5/2021 ŚWE przypomniano historię: dziewięciu dotychczasowych edycji Katowickich Dni Elektryki (1995-2019) oraz pięciu sympozjów organizowanych kolejno w Gdańsku (2014), Szczecinie (2015), Wrocławiu (2016), Krakowie (2017) i w trybie hybrydowym w Białymstoku (2020). 
W Kąciku Śląskim o numerze kolejnym 119 mgr inż. Andrzej Czajkowski zastanawia się, czy wyścigi samochodów znowu będą elektryczne. Odpowiedź na zawarte w tytule kącika pytanie pozostawiam Czytelnikom. Znacznie krótszą historię ma felieton „Refleksje energetycznego malkontenta” opracowany przez Autora ukrywającego się pod inicjałami TEK. W tytule felietonu zawarte jest przewrotne pytanie: czy Polacy to olbrzymi mający w sobie karła? Także odpowiedź na to zaskakujące pytanie pozostawiam Czytelnikom.
Numer uzupełniają: list do Redakcji nadesłany przez pana Jan Gromnickiego męża niedawno zmarłej wnuczki prof. Romana Dzieślewskiego oraz kalendaria oddziałów SEP z Gliwic i Katowic.  Zapraszam do lektury wszystkich artykułów zamieszczonych w bieżącym numerze Śląskich.   

Prezes Oddziału Gliwickiego SEP
 dr inż. Jan Kapinos

Katowice, 1 października 2021 roku

Tagi