SŁOWO WSTĘPNE

Słowo wstępne

Szanowni, Drodzy Czytelnicy!

Rok 2022 w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich jest rokiem szczególnym, obfitującym w wydarzenia. We wrześniu w Bydgoszczy odbędzie się Walny Zjazd Delegatów SEP, który wybierze władze Stowarzyszenia na kadencję 2022-2026. Walne Zgromadzenie Oddziału Zagłębia Węglowego SEP odbędzie się 21 czerwca 2022 roku. A jeszcze wcześniej, w dniach 11-14 maja 2022 roku, odbędą się X Jubileuszowe Katowickie Dni Elektryki oraz VI Sympozjum Historii Elektryki. O tych wydarzeniach będziemy oczywiście obszernie informować w kolejnych numerach „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”. 
A teraz już najwyższy czas zaprosić Szanownych Czytelników do lektury pierwszego w tym roku numeru dwumiesięcznika. Na okładce nietypowy telefon w wykonaniu specjalnym, przystosowany do pracy w niebezpiecznych warunkach przemysłowych, na przykład w podziemiach kopalń. Krótką notkę o tym wyrobie zamieszczamy na III okładce numeru. Z egzemplarzem telefonu będzie można bliżej zapoznać się podczas konferencji naukowej otwierającej Katowickie Dni Elektryki – 11 maja 2022 roku.
W części technicznej czasopisma trzy artykuły. Numer otwiera zapowiadany w ubiegłym roku artykuł mgr. inż. Daniela Habrowskiego z Energoprojektu-Katowice SA zatytułowany „Efektywna droga do przyszłości. EPKogeneracja – niskoemisyjna instalacja produkcji energii w wysokosprawnej kogeneracji”. Kolejny artykuł autorstwa redaktora naczelnego „elektro.info” dr. inż. Jerzego Wiatra dotyczy projektowania siłowni telekomunikacyjnych. Wywiad z autorem artykułu przeprowadzony przez Andrzeja Czajkowskiego ukaże się w nr 2/2022 „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”. Zupełnie inny charakter, skłaniający do dyskusji, ma artykuł przewodniczącego Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej przy Krajowej Izbie Gospodarczej mgr. ­Herberta Gabrysia. Autor w charakterystyczny dla siebie sposób analizuje sytuację elektroenergetyki naszego kraju z końcem 2021 roku. Zapraszam i zachęcam do zapoznania się z tymi trzema artykułami.
Przez ostatnie 15 lat poczynając od 2007 roku Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich wskazują patrona roku wybierając go spośród wybitnych twórców polskiej elektrotechniki. Wielokrotnie była to ta sama osoba wskazana zgodnie przez oba stowarzyszenia. W ostatnich dwóch latach PTETiS i SEP ustanowiły jednak różnych patronów. W roku 2021 byli to: prof. Jerzy Skowroński z Politechniki Wrocławskiej (SEP) i prof. Kazimierz Drewnowski z Politechniki Warszawskiej (PTETiS). W roku 2022 patronami roku zostali profesorowie AGH w Krakowie: prof. Kazimierz Bisztyga (SEP) i prof. Ludger Szklarski (PTETiS). Sylwetki dwóch spośród wymienionej wyżej czwórki prezentujemy w artykułach autorstwa dr. inż. Jana Strzalki i prof. Dariusza Świsulskiego.
W krótkich tekstach, których jestem autorem, piszę o trzech niezwykłych wydawnictwach. „Połączeni wspólnymi korzeniami” to polskie tłumaczenie tytułu książki „United by common roots” wydanej nakładem Politechniki Lwowskiej. W artykule pt. „Osoby mocno związane z KOMELEM” omawiam dwie niezwykłe monografie prezentujące sylwetki prof. Tadeusza Glinki i mgr. Macieja Bernatta.  
W Kąciku Śląskim nr 121 mgr inż. Andrzej Czajkowski przybliża nam …tajemnice Katowic. Jak zawsze Kącik ilustrowany jest zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi wykonanymi przez Autora.
Sporo miejsca w numerze zajmuje dział „Z Życia Oddziałów SEP”. Zamieszczamy tam nie tylko kalendaria wydarzeń z oddziałów SEP z Gliwic, Katowic i Opola, ale także artykuł o historii Koła przy katowickim Energoprojekcie oraz relacje ze spotkań okolicznościowych w Nysie (75-lecie SEP na Ziemi Nyskiej) i Katowicach (spotkanie świąteczne OZW SEP w Bibliotece Śląskiej).
Na ostatnich stronach Śląskich dwa felietony. Pierwszy z nich o numerze kolejnym 4 sygnowany inicjałami TEK nosi tytuł „Refleksje energetycznego malkontenta. Elektryfikacja versus dekarbonizacja”. Drugi z nich autorstwa Anety Szubert (debiutujący, a wiec o numerze 1) ma także dość charakterystyczny tytuł: „ENERGIA JEST W NAS. Felieton z pogranicza psychologii, biznesu i... życia”. Zachęcam do przeczytania obu felietonów. Zachęcam i zapraszam do przeczytania całego numeru „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”.

 

prezes OZW SEP
prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik
 

Katowice, 10 luty 2022 roku

Tagi