KĄCIK ŚLĄSKI

INDUSTRIADA i Muzeum Energetyki

Czternaście lat temu zorganizowano po raz pierwszy na Śląsku święto Szlaku Zabytków Techniki. Nazwany „Industriadą” cykl imprez związanych z miejscami przemysłowymi lub poprzemysłowymi naszego regionu od samego początku cieszy się niesłabnącą popularnością. To prawdziwe święto techniki i główne wydarzenie promujące Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest to również największy festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Odbywa się w czerwcu na terenie województwa śląskiego w obiektach należących do Szlaku Zabytków Techniki, choć od dziesięciu lat również w innych ciekawych miejscach poza „Szlakiem”. Ciekawe spotkania, pokazy oraz koncerty zdobyły sobie już całą rzeszę wiernych sympatyków. 
Inspiracją pomysłu Industriady było niemieckie wydarzenie o nazwie „ExtraSchicht”. Wszystko zaczęło się w Zagłębiu Ruhry, gdzie w roku 2001 zorganizowano po raz pierwszy Festiwal Kultury Przemysłowej, którego ideą stało się zaprezentowanie przemysłowego dziedzictwa regionu zawartego w postaci bogatej sieci obiektów związanych z miejscowym przemysłem. Dziś Noc Kultury Przemysłowej ExtraShift to 200 000 odwiedzających, prawie 50 obiektów, w 24 miastach. W ostatnią sobotę czerwca w godzinach od 18:00 do 2:00 około 2000 artystów występuje w byłych zakładach przemysłowych, muzeach i zabytkach, wypełniając w ten sposób czas i miejsce elementami kultury industrialnej. Program obejmuje obecnie około 500 wydarzeń, od muzyki klasycznej po teatr, komedie i wycieczki fakultatywne, aż po fajerwerki. Celowo nie przewiduje się, (podobnie jak u nas) jednej dużej imprezy centralnej, za to goście ExtraShift’u posiadając jeden bilet mają nie tylko wstęp do wszystkich obiektów, ale także bezpłatne przejazdy komunikacją miejską oraz autobusami kursującymi pomiędzy obiektami. W przypadku Industriady na Śląsku komunikację zapewniają ZTM oraz Koleje Śląskie.
Nasza Industriada może pochwalić się również niezłą liczbą obiektów. Dotychczas najwięcej, bo 47 przystanków zorganizowano w roku 2017, kiedy to 537 imprez odbyło się w 28 miastach z udziałem 84 tysięcy uczestników. Rok później, nieco mniejsza liczba imprez przyciągnęła niemal 100 tysięcy widzów. Prawie od początku wyznaczany jest temat przewodni Industriady. W kolejnych latach hasłami nocy przemysłu były: „Światło” (2012), „Energia” (2013), „Praca” (2015), „Legendy przemysłowe” (2016), „W rytmie maszyny” (2017), „Industria jest kobietą” (2018), „INDU-bal” (2019), „Natura w przemyśle” (2020), „Technika. To Was zaskoczy!” (2021), „Po szychcie. Czas na fajrant!” (2022).
W tegorocznej edycji Industriady pod hasłem „Sztuka w przemyśle” weźmie udział 48 obiektów w 30 miastach:
1.    Stara Fabryka – oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej,
2.    Muzeum Hutnictwa w Chorzowie,
3.    Szyb Prezydent wraz z Kompleksem Sztygarka,
4.    Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu,
5.    Wieża wyciągowa szybu Prezydent wraz z kompleksem zabudowań Sztygarka w Chorzowie,
6.    Muzeum Drukarstwa w Cieszynie,
7.    Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi,
8.    Familoki w Czerwionce-Leszczynach,
9.    Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie,
10.    Muzeum Historii Kolei w Częstochowie,
11.    Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie,
12.    Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka w Dąbrowie Górniczej,
13.    Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach,
14.    Oddział Odlewnictwa Artystycznego, Muzeum w Gliwicach,
15.    Radiostacja Gliwice,
16.    Fabryka Porcelany,
17.    Galeria Szyb Wilson w Katowicach,
18.    Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia w Katowicach,
19.    Muzeum Śląskie,
20.    Osiedle Giszowiec w Katowicach,
21.    Osiedle Nikiszowiec w Katowicach,
22.    Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych,
23.    Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach,
24.    Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie,
25.    Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie,
26.    Kolonia Robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej,
27.    Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej,
28.    Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach,
29.    Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” w Rybniku,
30.    Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich,
31.    Wieże KWK Polska w Świętochłowicach,
32.    Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach,
33.    Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach,
34.    Browar Obywatelski w Tychach,
35.    Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach,
36.    Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego w Ustroniu,
37.    Kopalnia Guido w Zabrzu,
38.    Sztolnia Królowa Luiza Park 12C w Zabrzu,
39.    Sztolnia Królowa Luiza Strefa Carnall w Zabrzu,
40.    Szyb Maciej w Zabrzu,
41.    Stary Młyn – Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach,
42.    Muzeum Browaru Żywiec w Żywcu
oraz obiekty zaprzyjaźnione: Browar Mokrskich w Katowicach - Szopienicach, Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju, Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie, Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, Wieża wyciągowa w Porębie i Pałac Schoena w Sosnowcu.
17 czerwca, podczas jednego dnia INDUSTRIADY przygotowano aż 365 ekstra wydarzeń – tyle ile dni w roku! A w tym: 67 wystaw, 104 warsztaty, 20 wykładów, 50 pokazów, 42 koncerty, 26 spektakli oraz 31 wydarzeń dedykowanych tylko dla najmłodszych, 15 gier terenowych i 10 pikników!
Temat przewodni całej Industriady 2023 obowiązuje rzecz jasna również w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. W hasło „Sztuka w przemyśle” doskonale wpisują się atrakcje przygotowane przez gospodarzy Muzeum. Na uczestników czeka bogaty program obejmujący przedstawienie teatralne, koncerty, plener malarski i pokazy.
Na terenie Muzeum, w Elektrowni Łaziska, zobaczymy przedstawienie w wykonaniu Teatru Epidemia pt. „Tesla kontra Edison, czyli starcie dwóch wynalazców”. To propozycja widowiska teatralnego „Proces Tesla kontra Edison” doskonale łączącego sztukę z edukacją, gdzie pokazana jest istota sporu pomiędzy dwoma uczonymi, dodatkowo okraszona dowcipnymi dialogami, a także prezentacją najbardziej słynnych wynalazków obydwóch panów. To zarazem swoista i jakże atrakcyjna lekcja fizyki z dziedziny elektryczności.
Elektryczność będzie także źródłem niezwykłego koncertu w wykonaniu Grupy GROMOWŁADNI. Kolejny raz usłyszymy i zobaczymy dosłownie piorunujące efekty muzyczne i żywe fraktale stworzone przez sztuczne wyładowania tworzone w rytm muzyki za pomocą potężnej mocy cewek Tesli.
Industriadę w Łaziskach uatrakcyjnią także pokazy pn. „Prąd w sztuce – sztuka w prądzie”, których motywem przewodnim będzie wpływ rozwoju techniki i przemysłu na sztukę. Od przykładu gitary elektrycznej poprzez fotografię kirlianowską (rejestrację wyładowań elektrycznych) po tworzenie figur Lichtenberga, czyli obrazu rzeźbionego w czasie przepływu prądu przy wysokim napięciu przez dielektryk.
Wymienione atrakcje nie wyczerpują całej palety niespodzianek przygotowanych przez Muzeum Energetyki. Niech pozostanie tajemnicą wspólne malowanie obrazów oraz „industrialne” haftowanie. Te i inne niespodzianki zobaczą już uczestnicy na miejscu. Rzecz jasna wszystkie pozostałe stałe eksponaty samego Muzeum też jak zawsze niecierpliwie czekają na gości.
Na rozpoczęcie i w trakcie imprezy nie zabraknie oczywiście także miejscowego i śląskiego akcentu, czyli koncertów jakże lubianej i podziwianej Dętej Orkiestry Tauron Wytwarzanie Oddział Elektrownia Łaziska.
Orkiestra przywita wszystkich, którzy spośród bogatej oferty tegorocznej Industriady wybiorą wizytę w Łaziskach. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki z prezesem Zarządu panią Jolantą Pietryją-Smolorz serdecznie zapraszają.
Andrzej Czajkowski
Źródła:  https://industriada.pl
www.extraschicht.de

Tagi