SŁOWO WSTĘPNE

Słowo wstępne

Szanowni, Drodzy Czytelnicy!

Od kilku numerów przypominam o jubileuszu 25-lecia „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”. Treści związanych z jubileuszem nie zabraknie także w bieżącym numerze dwumiesięcznika. Obok kolejnego odcinka z cyklu pt. „Srebrny jubileusz dwumiesięcznika”, przypominającego w ogromnym skrócie wydarzenia z I dekady XXI wieku, na tylnych okładkach  zamieszczamy ilustrowaną relację z zebrania Rady Programowej ŚWE, odbytego 25 października 2023 roku w gościnnych progach Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Ale jubileuszowy charakter ma także pierwszy artykuł zamieszczony w części naukowo-technicznej ŚWE. Jego autorem jest prof. dr hab. inż. ­Tadeusz Glinka, który pisze o prądnicach stosowanych do małych elektrowni. Autor, długoletni pracownik i były dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, obecnie reprezentuje Sieć Badawczą Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny. Na stronach 33-37 bieżącego numeru zamieszczamy relację Krzysztofa Kolonki z odbytego w Gliwicach spotkania koleżeńskiego z okazji 85. urodzin Profesora, a na kolejnych stronach moją rozmowę z Jubilatem. Spośród wielu gratulacji z okazji pięknego jubileuszu, warto przypomnieć o dwóch wyróżnieniach, jakie Jubilat otrzymał 25 października. Najpierw na inauguracji roku akademickiego na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej otrzymał z rąk dziekana statuetkę „Zasłużony dla Wydziału Elektrycznego”. A później tego samego dnia podczas zebrania Rady Programowej ŚWE – Medal im. prof. Mieczysława Pożaryskiego nadany przez ZG SEP. Zapraszając do lektury najnowszego artykułu Profesora, liczę na dalszą znakomitą współpracę Autora z naszym dwumiesięcznikiem. Ad Multos Annos, Drogi Jubilacie!
W części naukowo-technicznej dwumiesięcznika zamieszczamy także dwa inne artykuły. Dr inż. ­Jacek Nowicki, do niedawna sekretarz generalny SEP, a obecnie pracownik Państwowej Agencji Atomistyki, publikuje artykuł pt. „Blok jądrowy APR-1400 i jego aplikacja w Elektrowni Jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich”. Zdaniem Autora sukces opisywanego rozwiązania będzie stanowił pozytywny przykład dla rozwoju energetyki jądrowej dla procesu transformacji energetycznej od źródeł wykorzystujących tradycyjne paliwa kopalne do nowoczesnych źródeł zeroemisyjnych. Dr hab. inż. Stefan Gierlotka reprezentujący Polski Komitet Bezpieczeństwa w Elektryce SEP pisze o wpływie dwutlenku węgla ze spalania kopalin energetycznych na ocieplanie klimatu. Artykuł ma charakter dyskusyjny, o czym wspominamy w notce od redakcji. Zachęcam do lektury obu artykułów. Mam nadzieję, że wzbudzą one zainteresowanie i odzew Czytelników. 
Nr 6/2023 „Śląskich Wiadomości Elektrycznych” uzupełniają jak zawsze stałe pozycje: Kącik Śląski, kalendaria oddziałów SEP z Gliwic, Katowic i Opola oraz cztery felietony. W Kąciku Śląskim nr 132 ­Andrzej Czajkowski pisze o otwartym niedawno w centrum Katowic punkcie informacyjnym będącym miejscem promocji działań realizowanych w ramach przyznanego stolicy Górnego Śląska tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Aneta Szubert w swym felietonie „Energia jest w nas..” pisze, na moja prośbę, o jubileuszu 70-lecia bytomskiego „Elektronika”. Jako absolwent tej szkoły średniej miałem ogromną przyjemność wziąć udział w spotkaniu jubileuszowym. Była to okazja do wyróżnienia szkoły Medalem im. Zbigniewa Białkiewicza nadanym przez OZW SEP. 
Zachęcam do lektury wszystkich artykułów zamieszczonych w bieżącym numerze „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”.  
Rok 2023 dobiega końca. Składam wszystkich Czytelnikom najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności w okresie świątecznym, pełnym rodzinnego ciepła, tak głęboko osadzonym w polskiej tradycji. ­Wesołych Świąt! Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik

Katowice, 3 grudnia 2023 roku

Tagi